منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
درباره شهر امیرکبیر

شرکت عمران شهر جدید امیر کبیر

شهر جدید امیرکبیر در بخش مرکزی شهرستان اراک در ۳۵ کیلومتری شمال شرق اراک و بزرگراه قم ـ اراک (معصومیه) واقع شده است. محدوده قانونی شهر جدید امیرکبیر بر اساس طرح جامع مصوب ۱۶۰۰ هکتار است و حریم شهر نیز برابر طرح فوق ۱۰هزار هکتار می باشد. پیش بینی کلیه سرانه ها و استانداردهای شهرسازی برای افق جمعیت ۱۰۰ هزار نفر محاسبه گردیده و افق طرح سال ۱۴۰۵ می باشد.

اراضی شهر جدید امیرکبیر به لحاظ همجواری با راه های اصلی به گونه ای که از سمت جنوب به محور اراک ـ قم و از سمت شمال به خط راه آهن سراسری تهران ـ جنوب محدود می شود. جاذبه های طبیعی منحصر به فرد منطقه مانند منطقه حفاظت شده هفتاد قله به عنوان تنها ذخیره ناحیه به فاصله دو کیلومتری، دارای توان بالایی از نظر اکوتوریسم بوده، بنحوی که امکان بهره گیری اقتصادی از پتانسیل های فوق را برای شهر میسر می کند.در شمال شهر جدید امیرکبیر وجود تپه قاش سبز با وسعت حدود۵۵۰ هکتار دید مناسب به اراضی اطراف می دهد، بطوریکه خود تپه نیز در معرض دید اطراف به خصوص عابرین از جاده ترانزیت قرار دارد. بر این اساس و با توجه به مشخصات مذکور می تواند به مجموعه توریستی، پذیرایی، ورزشی تبدیل شود.

از دیگر مزایای اراضی شهر می توان به وجود اراضی کشاورزی در جنوب آن همجوار با روستای ابراهیم آباد اشاره کرد که با ایجاد امکانات لازم جهت کشت گلخانه ای و استقرار صنایع پاک جنبی زمینه استقرار واحدهایی که با مواد اولیه کشاورزی سرو کار دارند را فراهم می کند.

اهداف و راهبردها:

اراک ومجموعه شهری اطراف آن از قطب های مهم صنعتی و اقتصادی کشور می باشد که بعلل مختلف از توسعه پیوسته در طرح های بالا دست نهی شده و به اجبار می بایست بصورت ناپیوسته در قالب شهرهای جدید از دیدگاه مسکونی و جمعیتی توسعه یابد.توجیه این مطلب از لحاظ استراتژیک و ملی در سطح کلان در طرحهای بالا دست که همگی به تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی ایران رسیده به خوبی مشخص است.شهر جدید امیرکبیر بعنوان یکی از شهرهای جدید به غیر از مسکونی در حریم آن به تعریف پهنه کشاورزی و گردشگری نبز پرداخته شده تا بعنوان یک شهر کامل و خوکفا در نیل به اهداف کلان تعیین شده کمک نماید.

نقش و عملکرد اصلی شهر اولویت ها و ضرورت ها :

حرکت در جهت جمعیت پذیری شهر جدید و کنترل جمعیت در شهر صنعتی اراک

ایجاد محرک های مناسب جاذب جمعیت به منظور عدم افزایش جمعیت شهر مادر و روستاهای اطراف.

ساختار کالبدی :

براساس طرح جامع،شهر جدید امیرکبیر دارای چهار پهنه عملکردی می باشد.

پهنه مسکونی: شامل دو منطقه شهری بوده و هریک دارای ۳ تا ۴ ناحیه می باشند. در این پهنه تقسیمات شهری صورت خواهد گرفت و کاربری های مسکونی و خدماتی را در سطوح مختلف محلی تا شهری در خود جای خواهد داد. خدمات شهری در یک پهنه خطی بعنوان محور مجهز شهری قرارخواهد گرفت. بعلاو خدمات محله ای به دو گروه آ و ب شامل خدمات آموزشی، ورزشی، تجاری و خدماتی و دیگر کاربری های محله ای تقسیم می شوند.محل بازی خردسالان و فضاهای ورزشی کوچک و برخی از تاسیسات در حد مسکونی نیز در واحدهای همسایگی مستقر می گردند. در اطراف معابر حد فاصل نواحی و معابر منطقه ای نیز خانه باغ ها مستقر می شوند.

پهنه گردشگری: با توجه به قابلیت اراضی و خصوصیات کالبدی منطقه ، که عمدتا شامل تپه قاش سبز و محدوده پیرامونی آن می باشد، در این تپه به غیر از مراکز تفریحی و ورزشی متعدد، احداث مسیرهای ویژه دوچرخه سواری، پیاده روی، هتل و کاربری های مشابه نیز پیشنهاد می گردد.

پهنه کشاورزی: این پهنه با توجه به قابلیت اراضی به عنوان پهنه کشاورزی در نظر گرفته شده است و امکان استقرار فعالیتهای مرتبط با این پهنه همچون صنایع تبدیلی امکان پذیر می باشد.

پهنه توسعه آتی: شامل اراضی شمال تپه بعنوان پهنه توسعه آتی شهر و اراضی مابین خطوط انتقال نیرو و راه آهن بعنوان پهنه های توسعه آتی صنایع و کارگاه های شهری خواهد بود

فرصتهای اقتصادی : دسترسی مناسب به تاسیسات مورد نیاز و خطوط اصلی نیرو (برق،گاز و فرآورده های نفتی) باعث صرفه جویی های اقتصادی در احداث سایت است.

قرار گیری سایت در مسیر شاهراه های ارتباطی اصلی کشور، امکان ارتباط با مراکز عمده تولیدی کشور را (علاوه بر اراک) میسر می سازد.

قرارگیری در میان مجموعه ای از سکونت گاههای جمعیتی و شغلی و بطور خاص نزدیکی به شهر صنعتی اراک و امکان تعادل ترافیکی مناسب با آنها، امکان اقتصادی محسوب می شود.

عبور خط راه آهن سراسری از شمای سایت.

توجیه زیست محیطی :

از جاذبه های طبیعی منصر به فرد شهر ومنطقه، تپه قاش سبز در شمال سایت و منطقه حفاظت شده هفتاد قله که می توان در جهت ایجاد مراکز و پایگاههای گردشگری و تفریحی بهره برد.

شیب مناسب سایت می تواند موجب صرفه جویی در هزینه های آماده سازی ، ساخت و ساز و ایجاد تاسیسات خاص مانند فاضلاب شود.